zpět na blog

Jakou střešní membránu zvolit?

Datum zveřejnění: 29.05.2024
0

Střešní membrána je nezbytnou součástí střešní konstrukce, a to především v případech, kdy má být podkroví domu využito k bydlení. Základní funkcí střešní membrány je totiž ochrana tepelně izolační vrstvy před vlhkostí, která však nepochází jen z vnějšku domu, ale i z vnitřního prostředí. Jakou střešní membránu si můžete zvolit a podle jakých užitných vlastností?

Podle čeho vybírat střešní membránu?

Jak již bylo výše uvedeno střešní membrána ve střešní konstrukci nezbytnou funkci. Při výběru střešní membrány byste měli přihlížet k druhu a sklonu střešní konstrukce a tomu uzpůsobit výběr střešní membrány.

Podle typu střechy

Obecně platí, že pro šikmé střechy s velkým sklonem je vhodná střešní membrána s vysokou plošnou hmotností, aby byla odolnost membrány proti mechanickému poškození vysoká. To zároveň platí i u střešních membrán pro střechy s těžkými krytinami. Vhodné jsou pak především

Pro ploché střechy se používá například PVC střešní membrána. Tyto fólie z termoplastu se obvykle aplikují pod ploché jednovrstvé střechy, ale i na pochozí střechy jako jsou terasy. Pro ploché střechy asfaltové či izolované polystyren jsou pak vhodné střešní membrány z FTO/TPO fólií.

Pokud plánujete realizaci populární plechové střechy, tak vás bude jistě zajímat, která střešní membrána pod plech je tou správnou volbou. V tomto případě je ideální se zaměřit na to, aby měla střešní membrána pod plech nejen skvělé hydroizolační vlastností, ale i ty akustické. Správně zvolená membrána totiž může pomoci vaší izolaci tlumit hluk od deště nebo krupobití. Zároveň pak platí, že by se mělo jednat o silnou membránu, které nevadí zvýšené tření.

Zároveň je při výběru střešní membrány nutné přihlížet k tomu, na jakou střešní konstrukci je možné ji instalovat. Může se totiž stát, že vybraná PVC membrána bude vhodná pouze na celoplošné bednění, ale vaše střecha je pouze laťovaná.

Podle vlastností

Jak již bylo výše uvedeno střešní membrána ve střešní konstrukci nezbytnou funkci. Při výběru střešní membrány byste se měli zaměřit na její mechanickou odolnost, odolnost vůči UV záření, vodotěsnost a propustnost vodní páry.

Propustnost vodní páry vyjadřuje u střešní membrány její schopnost propouštět vodní páry, aniž by musela být zřízena větrací mezera ve střešní konstrukci nebo ve stěně. Paropropustná membrána tak dokonale plní funkci pojistné hydroizolace a výrazně prodlužuje životnost její střešní konstrukce a minimalizuje poruchy.

O mechanické odolnosti, jsme se již bavili výše a tato vlastnost je důležitá především pod těžkými krytinami, ale i v náročnějších klimatických podmínkách.

Vodotěsnost, aby nedocházelo k prosakování vody do tepelné izolace ve střešní konstrukci, je nezbytné zejména v oblastech s vysokými srážkovými úhrny, a to jak ve formě dešťů, ale i sněhové pokrývky. Na vodotěsnost byste se tak měli zaměřit především v horských oblastech.

Neméně důležitá je i odolnost vůči UV záření, třeba PVC střešní membrána by měla být světlá, aby paprsky a teplo odrážela a vydržela tak bez degradace slunečními paprsky dlouhá léta.

Pár slov na závěr

Výběr střešní membrány byste rozhodně neměli podceňovat, nespokojte se tak s tím, že vám prodejce řekne, že tohle bohatě stačí. Hledejte ideální poměr užitných vlastností a pořizovacích nákladů, a hlavně se nebojte zeptat zkušených střechařů či prodejců. Správný výběr střešní membrány je ovlivněn další řadou parametrů a pod každou krytinu se hodí trochu jiná pojistná hydroizolace.

Komentáře