zpět na blog

Jak na nátěr plechové střechy? Poradíme, jak na dlouhodobou ochranu a krásný vzhled

Datum zveřejnění: 30.06.2024
0

Plechová střecha je odolná, vysoce estetická a praktická volba pro váš dům. Aby však zůstala v dobrém stavu a chránila váš domov po mnoho let, vyžadují některé její modely jednou za pár let údržbu v podobě obnovy nátěru. V tomto článku se podíváme na všechny důležité aspekty nátěru plechové střechy, včetně přípravy, výběru vhodných materiálů, samotného procesu natírání a nákladů.

Proč je nátěr plechové střechy důležitý?

Mezi základní funkce nátěru střechu patří především ochrana plechu před korozí způsobenou povětrnostními vlivy a vlhkostí. Tím je samozřejmě výrazně prodloužena životnost vaší plechové střechy. Kromě toho dodá nový nátěr vaší střeše svěží vzhled a zvýší atraktivitu vašeho domu.

TIP: Některé speciální nátěry mohou zlepšit tepelněizolační vlastnosti střechy.

Příprava plechové střechy na nátěr

Pokud se rozhodnete střechu natírat sami, pamatujte, že před samotným natíráním je nezbytné střechu důkladně připravit. Nejprve odstraňte všechny nečistoty, mech, řasy a starý, odlupující se nátěr. Můžete použít tlakovou vodu, kartáč nebo speciální čisticí prostředky.

Následně zkontrolujte střechu a opravte případné promáčkliny, díry nebo netěsnosti. Pokud je na střeše rez, důkladně ji odstraňte pomocí brusného papíru, drátěného kartáče nebo chemických odrezovačů. Po očištění a opravách střechu důkladně opláchněte vodou a nechte ji zcela vyschnout.

Výběr vhodného nátěru na plechovou střechu

Na trhu existuje široká škála nátěrů určených speciálně pro plechové střechy. Při výběru vhodné chemie pro nátěr vaší střechy zvažte několik faktorů.

Nejprve byste měli zjistit z jakého plechu, máte zhotovenou střechu, respektive, zda máte střechu z pozinkovaného, hliníkového nebo jiného typu plechu.

Pro každý typ totiž existují specifické nátěry. Například na silně zkorodované střechy, budete potřebovat antikorozní základní nátěr.

Nyní můžete vybírat barvu a povrchovou úpravu, zda má být povrch lesklý, matný nebo polomatný.

TIP: Investujte do kvalitního nátěru, který bude odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření.

Kolik stojí nátěr plechové střechy?

Cena nátěru plechové střechy se samozřejmě liší podle velikosti střechy, protože čím je větší střecha, tím vyšší náklady na materiál a práci. Zároveň platí, že silně zkorodovaná střecha vyžaduje více přípravných prací a může být potřeba více vrstev nátěru. Kromě toho je potřeba pamatovat na to, že kvalitnější a odolnější nátěry jsou obvykle dražší. Navíc záleží i na způsobu aplikace, protože nátěr střechy štětcem je levnější, ale časově náročnější než nástřik.

Orientační ceny pro nátěr plechové střechy:

  • Cena nátěru střechy za m2: 150-300 Kč
  • Nátěr střechy štětcem: Cena za práci se pohybuje kolem 100-200 Kč za m².
  • Nátěr střechy nástřikem: Cena za práci je obvykle vyšší, kolem 200-300 Kč za m².

Celková cena nátěru střechy se tedy může pohybovat v rozmezí od několika tisíc korun až po desítky tisíc korun v závislosti na výše uvedených faktorech.

Nátěr plechové střechy svépomocí nebo odborníkem?

Nátěr plechové střechy můžete provést svépomocí, pokud máte základní znalosti a zkušenosti s malířskými pracemi. Je však důležité dodržovat všechny bezpečnostní opatření a postupovat podle pokynů výrobce nátěru.

Pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo máte složitější střechu, je lepší svěřit nátěr odborníkům. Profesionální natěrači mají potřebné zkušenosti a vybavení, aby zajistili kvalitní a trvanlivý výsledek.

Nátěr rezavé střechy

Pokud je vaše plechová střecha silně zrezivělá, je důležité před natíráním důkladně odstranit všechnu rez. K tomu můžete použít brusný papír, drátěný kartáč nebo chemické odrezovače. Poté naneste antikorozní základní nátěr, který zabrání dalšímu šíření koroze.

Nátěr střechy z hliníkového plechu

Pro nátěr střechy z hliníkového plechu je důležité vybrat nátěr určený speciálně pro tento typ materiálu. Hliníkový plech vyžaduje jiný typ nátěru než pozinkovaný plech.

Závěr

Nátěr plechové střechy je investice, která se vám vrátí v podobě dlouhodobé ochrany, krásného vzhledu a zvýšení hodnoty vašeho domu. Pečlivě zvažte všechny faktory při výběru nátěru a způsobu aplikace, abyste dosáhli optimálního výsledku.

Komentáře