zpět na blog

Co ovlivňuje pevnost střechy?

Datum zveřejnění: 01.12.2022
0

Střecha je vrcholným prvkem konstrukce domu. Má před sebou významný úkol. Kromě toho, že střešní krytina dobře vypadá a ladí s architekturou budovy, měla by být vzduchotěsná, odolná a měla by odolávat vnějším vlivům, jako je silný vítr nebo déšť a sníh. Zjistěte, jaké faktory ovlivňují životnost střechy a na co si dát pozor při výběru střešní krytiny, abyste si zajistili pevnou střechu nad hlavou na mnoho let dopředu.

Na čem závisí životnost střešní krytiny?

Trvanlivost střechy ovlivňuje několik faktorů, které je třeba zohlednit při plánování stavby domu. Při rozhodování o konkrétním typu střechy se nelze řídit pouze jejím vzhledem, i když i ten nepochybně hraje v celkovém designu významnou roli. Co zajistí odolnost vaší střechy?

Typy střešních krytin

Výběr materiálu, který se použije na střešní krytinu, je často dán samotnou konstrukcí krovu. Jiný materiál bude vhodný pro ploché střechy, zatímco na zastřešení strmých konstrukcí lze použít jinou krytinu.

Častou volbou, kterou stavebníci volí při stavbě strmé střechy, je hliněná taška. I když se vám může zdát, že když držíte v ruce jednu tašku, je to poměrně křehký a nestabilní materiál, po položení na celou plochu střechy rozhodně získá na pevnosti a stane se tak těžkou krytinou, že potřebuje opravdu pevnou oporu v podobě silného krovu. Můžete si tak být jisti, že vám střechu nestrhne první bouřka. Velmi podobným, ale o něco lehčím a levnějším, a tudíž méně odolným materiálem jsou betonové tašky.

Pokud se chcete vyhnout stavbě speciálně vyztuženého krovu, který by nesl těžkou střechu z hliněných tašek, je dobrým řešením použití plechové taškové krytiny. Jedná se o mimořádně univerzální a odolný materiál, který je odolný vůči vlhkosti a slunečnímu záření. Na rozdíl od tradičních tašek nevyžaduje žádnou údržbu a snadněji se udržuje v čistotě. Díky tomu, že nenasákne vodu, nemění svou hmotnost, a proto příliš nezatěžuje střešní konstrukci. Pokud tedy přemýšlíte, čím pokrýt střechu, abyste nemuseli vynaložit vysoké náklady spojené s extrémně pevným krovem, jsou plechové krytiny od osvědčených výrobců vynikající volbou.

Někteří investoři, kteří hledají originální řešení pro pokrytí střechy, volí také jiný typ střešní krytiny, například plechovou krytinu podobnou šindeli. Tato krytina má dlouhou životnost. Je třeba říci, že má také velmi originální vzhled.

Vnější faktory

Pevnost střechy je také silně ovlivněna vnějšími faktory. Před stavbou je proto vhodné věnovat pozornost klimatickým podmínkám v oblasti, kde se plánuje stavba domu. Pokud je okolí často vystaveno silným poryvům větru nebo v zimě výrazným sněhovým srážkám, které se budou usazovat na střeše, je třeba to zohlednit při volbě parametrů krovů. Tvar střechy je důležitý také z hlediska odolnosti, která nemalou měrou přispívá ke spolehlivosti a životnosti celé konstrukce.

Krov - pevná opora střechy

Mnoho stavebníků se rozhodne postavit dům se šikmou střechou. Nejčastěji se používá tradiční dřevěný krov. Jeho účelem je podepřít izolační a střešní vrstvy. Proto je nesmírně důležité, aby byl v dobrém stavu a mohl plnit svou funkci. Koneckonců je to právě krov, který odolává silným poryvům větru a v zimě nese tíhu sněhu. Proto se vyplatí o "páteř" střechy řádně pečovat. Na konstrukci příhradového nosníku má vliv několik faktorů:

  • způsob využití podkroví - konstrukce krovu bude vypadat jinak v jednopodlažním domě a jinak v domě s využitelným podkrovím,
  • sklon střechy,
  • typ střešní krytiny - ačkoli by dnešní krovy měly být schopny zvládnout jakýkoli typ střešní krytiny, v závislosti na typu zvolené krytiny je třeba věnovat zvláštní pozornost její pevnosti.
  • povětrnostní podmínky v oblasti - silný vítr, srážky a hromadění sněhu v zimě by měly stavitele nutit věnovat zvláštní pozornost robustní konstrukci krovu.

Pokud přemýšlíte, jaká konstrukce krovu bude pro váš dům nejvhodnější a kolik krokví na střechu, nejlepší možností je vyhledat profesionální stavební firmu, která se postará o stavbu podle předem připraveného projektu. Nejběžnější vzdálenost mezi krokvemi je 70 až 100 cm a úzce souvisí s přípustným průhybem krokví při jejich maximálním zatížení.

Pevnost střechy - jak ji ovlivnit ve fázi návrhu domu?

Velmi důležitým aspektem je správná volba typu střechy, která bude obklopovat tělo domu. Je důležité věnovat pozornost jeho tvaru a materiálu, aby dobře odpovídal podmínkám na staveništi. 

Je chybou, když se architekti při návrhu omezí pouze na uvedení možných střešních krytin, z nichž si stavebník může vybrat. Před rozhodnutím je třeba vzít v úvahu všechny možné podmínky, za kterých bude střecha používána, což významně ovlivní zachování záruky poskytované výrobcem.

Nezapomeňte, že ani ta nejlépe položená pevná střecha se neobejde bez pravidelné údržby. Ty výrazně prodlužují její životnost a zajišťují, že plní svou funkci a chrání interiér vašeho domova.

Komentáře