zpět na blog

Co na střechu zahradního domku? Uvažujte o plechové střešní krytině

Datum zveřejnění: 25.10.2021
0
4 minuty

Detail zahradního domku s plechovou střešní krytinou

Uvažujete o stavbě zahradního domku? Ať už v něm plánujete skladovat venkovní nábytek, nářadí či zahradní techniku, měli byste se soustředit na kvalitu materiálů a celé konstrukce.

V případě nevhodné střešní krytiny může dojít k přetížení konstrukce nebo k zatékání do stavby. Obzvlášť pokud po většinu zimy nemáte důvod obsah domku kontrolovat, můžete být na jaře nemile překvapení. Poničený zahradní nábytek, plíseň, zrezivělé nářadí. To vše vás může potkat, pokud vyberete nevhodné materiály. Zjistěte, jaká střešní krytina bude nejlepší.

Jak je to se stavebním povolením?

Pro stavbu zahradního domku nepotřebujete stavební povolení ani ohlášku, a to v případě, že zastavěná plocha nepřesáhne 25 metrů čtverečních a stavba celkově nebude vyšší než 5 metrů. Domek také musí stát alespoň 2 metry od sousedních pozemků, nesmí mít více než jedno podlaží a maximální hloubka podsklepení je 3 metry.

Začněte betonovými základy, které zajistí stabilitu domku a předejdou problémům s nerovnoměrným sedáním a narušením konstrukce. Mezi základy a stavbou by pak neměla chybět hydroizolační vrstva, která zabrání pronikání vlhkosti do stěn i podlahy.

Co na střechu zahradního domku?

Uvažujte o tom, jaký materiál zvolíte pro konstrukci stavby. Oblíbenou variantou je dřevo či OSB desky. Jde o lehký materiál, s nímž se relativně snadno pracuje. Promyslete také výběr střešní krytiny. Pokud zvolíte oblíbenou dřevěnou variantu domku, neměla by krytina být zbytečnou zátěží.

To vylučuje pálené tašky i betonovou krytinu. Obě varianty by dřevěnou konstrukci zbytečně zatěžovaly. Další možností jsou asfaltové šindele, které splňují požadavek na nízkou hmotnost. Mezi nevýhody tohoto řešení ale patří nutnost precizně rovného podkladu. Je také třeba vybrat to správné roční období: doporučená teplota při pokládce asfaltové krytiny je totiž 15-25 °C. Životnost asfaltových šindelů navíc bývá poměrně krátká v porovnání s ostatními krytinami.

Nízkou hmotností se vyznačuje ještě plechová krytina. Kromě toho je odolná, bezúdržbová a nabízí i dlouhou životnost. Její pokládka navíc bývá poměrně jednoduchá. Vybírat lze z různých tvarů, rozměrů i barev plechových tašek. Právě plechová střecha může být ideálním řešením pro zahradní domek.

Základem je správný materiál

Plánujete-li stavbu zahradního domku, uvažujte nejprve o nejvhodnějších materiálech. Zatímco v případě konstrukce je oblíbeným materiálem dřevo nebo dřevotříska, ideální střešní krytinou budou plechové tašky či panely.
 

Komentáře